Najbardziej przydatna rzecz podczas pieszych wędrówek po szlakach i nie tylko. Jakie mamy modele? Co wybrać najodpowiedniejszego dla siebie ?
Zalety używania kijów trekkingowych.
Używanie kijów przede wszystkim poprawi naszą posturę podczas wędrówek. Kije wymuszają na nas wyprostowaną postawę. Klatka piersiowa jest wypchnięta do przodu, mamy dzięki temu pełniejszy oddech. Angażują one również dodatkowe partie mięśniowe, rąk, klatki piersiowej. Kije również nadają nam rytm chodu, przełoży się to na prędkość marszu.
Zdejmują ciężar plecaka z naszych pleców i barków.
Pomagają przy wchodzeniu pod górę jak i przy schodzeniu zdejmując ciężar z naszych kolan.
Jaki model wybrać pod siebie?
Przede wszystkim musimy się zastanowić jaki model będzie dla nas najodpowiedniejszy. Na rynku mamy dużo modeli, zrobionych z aluminium lub karbonu, 2,3 i 4 segmentowe. Różne wykończenia rączek i uchwytów i najważniejsze sposobów blokady. Wszystko to się oczywiście przekłada na wagę tych kijów i najważniejsze cenę.
Kije aluminiowe czy karbonowe?
Kije aluminiowe są najtańszymi kijami, które możemy znaleźć na rynku. Waga takich kijów jest również większa, ale za tym idzie ich wytrzymałość. W takich kijach możemy liczyć, że będą one "pancerne".
Kije karbonowe są stopem dużo lżejszym niż aluminiowe, więc i trwałość jest trochę mniejsza niż aluminiowych. W takich kijach możemy zaoszczędzić na wadzę, więc warto brać je pod uwagę jeśli liczycie każdy gram.
Za tymi różnicami idzie również cena, za karbonowe zapłacimy więcej.
Kije 2, 3 czy 4 segmentowe?
Kolejna najważniejsza rzecz, którą bierzemy pod uwagę to konstrukcja kijów.
2 segmentowe kije są najprostszymi kijami jakie możemy dostać na rynku. Z racji tego, że są to kije 2 segmentowe to są one dość długie. Co powoduje trudności przy przytraczaniu do plecaka. Jedyne miejsce wtedy na nie to przytroczenie zewnętrzne.
Kije 3 segmentowe są już dużo mniejsze, łatwiejsze w transporcie i przytroczeniu do plecaka.
Kije 4 segmentowe występują w konfiguracji sondy. Czyli każdy element jest ze sobą połączony linką. Są one najmniejsze i najłatwiejsze w transporcie. Można je w bardzo łatwy sposób schować nawet w bocznej kieszeni plecaka.
Końcówki.
Mamy tutaj przede wszystkim nakładki do chodzenia po chodniku. Wygodne jeśli używacie kijów głównie na aslafcie. Jednak nie polecam używania ich na szlaku, bardzo szybko zostaną przedziurawione.
Talerze przede wszystkim mamy pod błoto i śnieg. Warto z nich korzystać przede wszystkim z talerzy zimowych. Robią różnice.
Rączki.
Na rynku trafimy na rączki korkowe. Bardzo wygodne, dobrze trzymają się dłoni, dobrze pochłaniają pot. Jednak są najmniej trwałe. Korek szybko się zużywa.
Pianki są bardzo wygodne, dobrze odprowadzają pot. Cechują się również niską wagą. Dobrze sprawdzają się zarówno latem jak i zimą.
Gumowe rączki jakie trafimy na rynku zależą od mieszanki, jaka została użyta w danym modelu.
System blokad.
Najważniejsze to jaki system blokady wybrać, na rynku mamy blokady wewnętrzne.
Blokady te bazują na skręcaniu jednego segmentu do drugiego. System ten potrafi się z czasem zepsuć i ta blokada zaczyna puszczać podczas wędrówek zmuszając wędrowca do dokręcania blokady.
Blokada zewnętrzna - najbezpieczniejsza i najtrwalsza blokada w kijach trekkingowych. Bazuje na tym, że mamy zewnętrzny docisk, który blokuje przesuwanie się jednego segmentu do drugiego.
System hybrydowy - system ten posiada oba wyżej wymienione sposoby blokady, tak wewnętrzne i zewnętrzne.
Mamy również system sondy, występujący najczęściej w kijach 4 segmentowych, specjalna linka spaja poszczególne segmenty. Jest tam również dodatkowy system blokujący samą długość kija.
Podsumowując co wybrać?
Przede wszystkim jak już wyżej napisałem, warto się zastanowić czego oczekujemy i potrzebujemy od kijów.
Jeśli zależy nam na wadze to musicie brać pod uwagę każdy gram, dlatego tutaj pozostaje wybrać karbonowe, dodatkowo 3 lub 4 segmentowe. Będzie wam łatwiej je spakować lub przytroczyć do plecaka. Dodatkowo system blokady zewnętrzny, który będzie najmniej awaryjnym podczas dłuższych wypraw. Rączki, to już trzeba się zastanowić jaki materiał będzie wam najbardziej odpowiadać.
W takich modelach cena będzie dużo wyższa.
Jeśli jednak szukacie kijów, które nie muszą być najlżejsze, śmiało bierzcie aluminiowe. Będą tańsze a jak pisałem wcześniej i tak dużo skorzystacie na używaniu kijów podczas swoich wędrówek.
Comments