top of page
Zdjęcie autoraKacper

Z wilczego pola cz.1

Zaktualizowano: 4 maj 2022


Dziś trochę o pewnym pospolitym, charakterystycznym zielu, z którym większość z nas z pewnością miała styczność. Dla wielu jest to nielubiany bądź też wręcz znienawidzony chwast. Rośnie wszędzie. Wciska się nawet między kamienie. Spotkanie z nim może zakończyć się piekącymi, bolesnymi bąblami na skórze. Jednak już w starożytności doceniano jej ogromne walory lecznicze.

Pokrzywa, bo o niej mowa, zawiera mnóstwo składników odżywczych.

Jest źródłem cennych:

- mikroelementów

- witamin

- soli mineralnych, które pomagają przy wielu schorzeniach

- Żelazo,

- kwas foliowy

- wapń

- krzem

- witaminy C

- witamina A

- witaminy B

-witaminy K

- fosforu

- manganu

- cynku


Co potrafi pokrzywa? Oczyszcza organizm (z mocznika, z chemii, toksyn). Wzmacnia nerki i układ odpornościowy. Pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek. Ułatwia trawienie i łagodzi dolegliwości związane ze stanami zapalnymi przewodu pokarmowego. Sprzyja gojeniu się ran, czyraków i wrzodów. Pomaga w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu. To tylko niektóre z jej "zdolności"


Jak jeść pokrzywę? Na surowo Pokrzywa nie oparzy nas, jeśli złapiemy ją w odpowiedni sposób: chwytamy ją w dwa palce i “czeszemy” parzące włosy w górę. To samo robimy z liśćmi. Można też zerwać ją np. w rękawicy i otrzepać o spodnie. Pokrzywa sparzona wrzątkiem nie parzy. Z pokrzywy można zrobić smaczną zupę, sałatkę, sok, koktajl, herbatę.

My, będąc w terenie, dodajemy pokrzywę do naszego jadłospisu Mogliście zauważyć na jednym ze zdjęć z naszej ostatniej wyprawy, że użyliśmy ją jako składnika sałatki do obiadu Pokrzywa zapobiega psuciu się mięsa, można więc używać ją w terenie zamiast lodówki

Kwiecień i maj to najlepsza pora na zbieranie pokrzyw. Młode pokrzywy są bardziej wartościowe i smaczniejsze od tych kwitnących lub przekwitniętych.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page